Nominations announced for 10th ASTRA Awards

13 April, 2012 by Amanda Diaz

The nominations for the 10th annual ASTRA awards have been announced, with Killing Time (TV1), the second season of Spirited (W) and Tim Winton's cloudstreet (showcase) are competing for the honour of most outstanding drama.

Ninety five entries were selected across 21 categories for the subscription television awards.

Advertisement

Fox8's teen drama series SLiDE has been received a nod in the most outstanding use of innovation in programming category for its multiplatform strategy – which saw entertainment company Hoodlum create an interactive website featuring graphic novels, music and webisodes.

Not all content recognised is local. Subscribers can vote for their favourite international drama, with showcase favourite Game of Thrones competing against Haven (13th Street), Boardwalk Empire (showcase), Torchwood: Miracle Day (UKTV), Falling Skies (Fox8) and True Blood (showcase).

The 10th annual ASTRA awards will be held at Sydney Theatre on June 21.

For a complete list of finalists, see below.


CHANNEL OF THE YEAR

The LifeStyle Channel
showcase
FOX SPORTS
SKY NEWS

SUBSCRIBER'S CHOICE

Favourite Program – Australian

Foo Fighters: Wasting Light On The Harbour (Channel [V] & MAX)

Wife Swap Australia (LifeStyle YOU)

Selling Houses Australia Extreme (The LifeStyle Channel)

Spirited Season 2 (W Channel)

Australia's Next Top Model Series 7 (FOX8)

Project Runway Australia Series 3 (Arena)

Kalgoorlie Cops (Crime & Investigation Network)

On The Couch (FOX SPORTS)
 

Favourite Program – International

Grand Designs Series 9 The LifeStyle Channel

Deadliest Catch Discovery Channel

Big Fat Gypsy Weddings LifeStyle YOU

The British Royal Wedding 2011 UKTV

Gold Rush: Alaska Discovery Channel

EastEnders UKTV

Man Vs. Wild Discovery Channel

American Idol Series 11 FOX8

Favourite Program – International Drama

Game of Thrones Season 1 showcase

Haven 13th Street

Boardwalk Empire Season 1 showcase

Torchwood: Miracle Day UKTV

Breaking Bad Season 4 showcase

Falling Skies FOX8

True Blood Season 4 showcase

Favourite Personality – Female

Jane Gazzo Channel [V]

Charlotte Dawson FOX8

Donna Hay The LifeStyle Channel

Sarah Murdoch FOX8

Megan Gale Arena

Lee Furlong FOX8

Favourite Personality – Male

Danny Clayton Channel [V]

Andrew Winter The LifeStyle Channel

Jason Dunstall FOX SPORTS

Andrew 'ET' Ettingshausen Discovery Channel

Rove McManus FOX8

Billy Russell Channel [V]

Alex Perry FOX8

Phil Kearns FOX SPORTS


PROGRAMMING & PRODUCTION

 

Most Outstanding Children's Program or Event

The Amazing World of Gumball Cartoon Network

Move It Mob Style® NITV

Camp Orange: Wrong Town Nickelodeon

 

Most Outstanding Music Program or Coverage

Foo Fighters: Wasting Light On The Harbour Channel [V] & MAX

Smoke & Mirrors STUDIO

The Riff Channel [V]

Most Outstanding Sports Program or Coverage

Rugby World Cup 2011 FOX SPORTS

Aussies Abroad: 2011 World Ironman Championship ESPN

KFC T20 Big Bash League FOX SPORTS

The Code – Life With The Waratahs FOX SPORTS

Most Outstanding Documentary

Forecast for Disaster: La Nina Strikes The Weather Channel

Tony Robinson Explores Australia The History Channel

Australia's Great Flood National Geographic Channel

Kalgoorlie Cops Crime & Investigation Network

The Bombing of Darwin: An Awkward Truth The History Channel

Most Outstanding News Program or Coverage

Qantas Grounded SKY NEWS

Tropical Cyclone Yasi Coverage The Weather Channel

Gillard V Rudd SKY NEWS

Most Outstanding Reality Program

Cricket Superstar FOX8

Project Runway Australia Series 3 Arena

Australia's Next Top Model Series 7 FOX8

Kalgoorlie Cops Crime & Investigation Network

Most Outstanding Lifestyle Program Selling Houses Australia Extreme

The LifeStyle Channel B430 Season 3

Channel [V] Donna Hay – Fast, Fresh, Simple The LifeStyle Channel

Planet Cake LifeStyle FOOD

Most Outstanding Light Entertainment Program

The Riff Channel [V]

Balls of Steel Australia The Comedy Channel

ROVE LA FOX8

Most Outstanding Drama

Spirited Season 2 W Channel

Killing Time TV1

Tim Winton's cloudstreet showcase

Most Outstanding Use of Innovation in Programming

FOX FIELD FOX SPORTS

WTF! Channel [V]

SLiDE FOX8

THIRD EYE FOX SPORTS

TALENT

Most Outstanding Performance by an Actor – Male

David Wenham TV1

Hugo Johnstone-Burt showcase

Steve Le Marquand Movie Extra

Geoff Morrell showcase

Most Outstanding Performance by an Actor – Female

Essie Davis showcase

Diana Glenn TV1

Kerry Fox showcase

Claudia Karvan W Channel

Most Outstanding Performance by a Presenter

Sarah Murdoch FOX8

Andrew Winter The LifeStyle Channel

Rove McManus FOX8

Luke & Wyatt Nickelodeon

Most Outstanding Performance by a Broadcast Journalist

Ashleigh Gillon SKY NEWS

Kieran Gilbert SKY NEWS

Josh Holt The Weather Channel

David Speers SKY NEWS

Best New Talent

Lara Robinson showcase

Ben Britton Nat Geo Wild

Hugo Johnstone-Burt showcase

 

 

 

 

 

 

.